תוכן העניינים
תנו ליועץ שלנו לעשות לכם סדר במשכנתא עם שיחת ייעוץ חינם

משכנתא הפוכה

מה זה בעצם משכנתא הפוכה?

משכנתא הפוכה זוהי משכנתא שרלוונטית לבני 60+ בלבד, זוהי משכנתא שמאפשרת לבני הגיל השלישי לקבל סכום כסף כנגד שיעבוד הדירה הקיימת שלנו. מה שמיוחד במשכנתא מסוג זה הוא שאין החזרה חודשית כמו בכל משכנתא אלא ניתן לא לשלם כלום ולצבור חוב.

כידוע, בגילאים אלו חיים מקצבת פנסיה חודשית ולא גבוהה. המשכנתא ההפוכה היא בעצם הלוואה לכל מטרה שהיא, לא בהכרח לקניית או שיפוץ דירה כמו משכנתא רגילה אלא זה יכול להיות כדי לעזור לילדים עם כסף או הוצאות רפואיות גדולות. בעצם כל מי שמעל גיל 60 יכול למשכן את הדירה שלו לבנק ולקבל עבורו סכום כסף מסויים בהתאם לאחוז המימון (תלוי בגיל הלווה).

כיצד מקבלים את הכסף במשכנתא הפוכה?

את הכסף מהבנק ניתן לקבל בשתי דרכים, תלוי בהחלטה שלנו. אם אנו צריכים סכום גדול באופן מידי (למשל אירוע משפחתי, עזרה לילדים בקניית דירה וכו') , ניתן לקבל את הכסף מהבנק בפעימה אחת לחשבון הבנק שלנו. במידה וזה לא דחוף ואנו רק רוצים להגדיל את התזרים מדי חודש (במידה ודמי הפנסיה החודשיים שלנו לא מספיקים) , נוכל לקבל את הסכום המבוקש מחולק לחודש בחודשו.

מתי הכסף מוחזר לבנק?

הרי אמרנו שאין החזר חודשי מהבנק אז איך בכל זאת הבנק מקבל את הכסף מאיתנו? יש שני מצבים שאנו יכולים להחזיר את הכסף מההלוואה. הראשונה זה בעת פטירה של שני בני הזוג והשני זה בעת מכירת הדירה (או על ידם או על ידי היורשים) ומהמכירה אנו מפרישים את החוב גם של המשכנתא וגם של הריביות.

מה אחוז המימון במשכנתא הפוכה

כמו שאמרנו, זה מאוד תלוי בגיל הלווים, ככל שאנו יותר מבוגרים יינתנו לנו יותר אחוזי מימון, כעקרון זה עד כ50% משווי הנכס. הריבית במשכנתא מסוג זה היא בדרך כלל קבועה ככה שניתן לדעת מראש כמה נצטרך להחזיר כולל הריביות

מי יכול לקחת משכנתא מסוג זה?

כמו בכל משכנתא, גם במשכנתא הפוכה יש קריטריונים, אנו נעבור על כמה עיקריים.
קודם כל כמו שאמרנו, רק בני 60 פלוס יכולים לקחת (שני בני הזוג), חשוב שלא יהיה להם חובות לרשויות (למשל לביטוח לאומי או לחברת החשמל) , קריטריון נוסף הוא אישורים שהנכס יהיה שלהם ולא משועבד לבנק אחר. קריטריון חשוב מאוד הוא שהלווים עצמם יהיו מסוגלים לחתום בעצמם על מסמכי ההלוואה ולא נציג מטעמם.

יתרונות

היתרון הראשון והברור ביותר הוא שמשכנתא מסוג זה נותנת פתרון מידי למבוגרים אשר אין להם מספיק תזרים. בנוסף, הקריטריונים בהלוואה זו היא יחסית בסיסיים והבירוקרטיה שם יחסית קלה. עוד יתרון משמעותי הוא שאנו יכולים לדעת מראש מה הריביות וכך לדעת מה ההחזר.

חסרונות

חסרון בולט הוא שהריבית גובהה יחסית להלוואות אחרת ושאנו מאבדים את דירתנו לבנק ככל שהזמן עובר.

מאיפה ניתן לקחת משכנתא הפוכה?

את המשכנתא ההפוכה לא ניתן לקחת מבנקים כיום, הם כבר לא עוסקים בתחום זה אלא רק חברה אחת שזוהי חברת "כלל משכנתאות" מבית כלל.

 

לסיכום, גם אם בסופו של דבר החלטתם שכן מתאים לכם לקחת משכנתא הפוכה, אנו בטוב משכנתאות נלווה אתכם בכל התהליך לאורך כל הדרך.

תנו ליועץ שלנו לעשות לכם סדר במשכנתא עם שיחת ייעוץ חינם
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email
השאירו פרטים
מומחה למשכנתאות ישוב אליכם בהקדם
מאמרים אחרונים
השאירו פרטים ומומחה למשכנתאות ייצור איתכם קשר בהקדם
ייעוץ ראשוני ללא עלות!