תוכן העניינים
תנו ליועץ שלנו לעשות לכם סדר במשכנתא עם שיחת ייעוץ חינם

משכנתא לדירה ראשונה

משכנתא לדירה ראשונה

חושבים לקנות את הבית הראשון שלכם? אתם נכנסים למיזם מרגש ומאתגר כאחד. לרכוש דירה בפעם הראשונה יכול להיות מרגש ולעיתים מרתיע, במיוחד אם עליכם ללמוד את נושא לקיחת משכנתא. אין הדבר להרתיע אתכם במידה ואתם מתכננים זאת היטב ויודעים לתעל את היתרונות שלכם ולהציגם בצורה הטובה ביותר לבנקים, כי למעשה, קיימים תנאים והטבות מיוחדות לגבי אלו שלוקחים משכנתא לדירה הראשונה שלהם. הבנקים בישראל מנסים למשוך אליהם כמה שיותר לווים ולקוחות ועל כן הם מציעים לרוכשים דירה ראשונה משכנתא עם הצעות אטרקטיביות.

מי נחשב לקונה דירה ראשונה?

אתה נחשב לקונה בפעם הראשונה אם מעולם לא החזקת נכס למגורים, או שבבעלותך בעסקת שותפות.

אתה כנראה לא קונה בפעם הראשונה אם:

יש ברשותך חוזה חתום עם אדם נוסף, אם אתה קונה נכס עם מישהו שבבעלותו או שהיה בבעלותו בעבר, בית, אם ירשתם בית, גם אם מעולם לא גרתם שם ומאז הוא נמכר, אם יש לך נכס שנקנה עבורך על ידי מישהו שכבר הבעלים של בית משלו, כמו הורה או אפוטרופוס.

בכל מקרה, בדוק תמיד עם הבנק המלווה את המשכנתא שלך אם אינך בטוח לגבי זכאותך להטבת רכישת דירה ראשונה.

איך קבלת המשכנתא עובדת לקונה בפעם הראשונה?

בתחילה עליך לקבל הערכה כלשהי לגבי הסכום אותו תוכל להלוות, על מנת שהדבר ייתן לך אינדיקציה לטווח המחירים שעליך להסתכל כשאתה מחפש בית. אינך רוצה להיות במצב בו מצאת את בית חלומותיך אך אינך יכול להרשות לעצמך לקנות אותו.

לפני הבקשה למשכנתא ראשונה, בדוק כמה כסף יש לך ואז תבין כמה אתה רוצה ויכול להלוות.

הגשת בקשה למשכנתא תכלול בדרך כלל בדיקת אשראי. הבנק שתבקש ממנו, יבחן את המשכורת השנתית שלך ואת ההכנסות האחרות שלך, כמו גם את ההוצאות שלך כמו חשבונות ביתיים וחובות מהלוואות וכרטיסי אשראי. בנוסף, הם יבדקו את היסטוריית האשראי שלך כדי לברר אם אתה לווה אמין או שפספסת בעבר תשלומים. דירוג האשראי עדיין בחיתוליו בארץ, אך לקוחות בעלי היסטוריית אשראי איכותי בבנק יכולים להתמקח ולקבל הטבות בדמות ריביות מועדפות ותנאי החזר נוחים.

מה אחוז המימון שניתן לקבל ברכישת דירה ראשונה?

הבנקים בישראל מעניקים לרוכש דירה ראשונה מימון של עד 75% משווי העסקה עפ”י שמאות או לפי חוזה הרכישה ומימון מופחת ברכישת דירות נוספות. המטרה של משרד האוצר ובנק ישראל בקביעת המדרגות היא להקל כמובן על מי שעדיין לא רכש דירה.

בתכנית מחיר למשתכן, המשכנתא נלקחת ביחס למחיר השוק של הדירה, לפני ההנחה של תכנית מחיר למשתכן. הרוכשים בתכנית מחיר למשתכן הוגבלו ב-90% מימון במשכנתא על מנת שאחוזי המימון לא יהיו גבוהים מידי.

לרכישת דירה ראשונה בישראל קיימות גם הלוואות הזכאות מטעם משרד השיכון. הלוואות אלו הינן  משכנתאות מסובסדות בריבית של 3%, כאשר הסכום שניתן לקבל במסלול המסובסד הינו מוגדר ותלוי בנקודות הזכאות אשר נקבעות על פי קריטריונים שונים כגון שירות צבאי, מצב סוציו-אקונומי, כמות אחים במשפחה וכדומה, אך לעיתים יש לבדוק האם באמת כדאי לקחת והאם הבנק אינו נותן לנו הטבה איכותית יותר מגובה הריבית של הלוואה זו.

הטבה נוספת הינה הלוואה עד לסכום של 100,000 ש"ח, המיועדת לרוכשי דירות ראשונות באזורי פריפריה ובבנייה רוויה.

בעקבות מגיפת הקורונה שהתפשטה בעולם ברבעון הראשון של 2020, התקבלה החלטה בישראל, כי מתאריך 17  ינואר 2021 בנק ישראל מתיר לבנקים להעניק משכנתא במסלול ריבית משתנה בהיקף של מעל ל-33% מהמשכנתא כולה, דבר אשר מיועד "להקל" על לקיחת המשכנתא במידה וניקח את רוב המסלול בריבית פריים מכיוון שהיא הארטרקטיבית ביותר שקיימת כיום.

בפועל נראה שעדיין כשלוקחים את המשכנתא עם ההיתר החדש של בנק ישראל, לא בהכרח יוצא שמשכנתא אכן משתלמת לכן יש לבדוק לעומק שהמסלולים שבוחרים ללקוח באמת מתאימים עבורו.

 

גם לאחר שאושרה לך המשכנתא והתחלת בתשלומים, זהו אינו סוף המסע. יהיה עליך לפקח על המשכנתא שלך, כמו שאתה עושה עם כל מוצר פיננסי. במיוחד אם אתה תצטרך לבצע מחזור משכנתא בעוד כמה שנים, אבל בינתיים, לתחילת המסע או בכל שלב לאחר מכן, אנו בטוב משכנתאות נשמח ללוות אתכם בצורה המקצועית ביותר בכל צעד בלקיחת המשכנתא הטובה, הנכונה והמתאימה ביותר עבורכם.

 

 

תנו ליועץ שלנו לעשות לכם סדר במשכנתא עם שיחת ייעוץ חינם
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email
השאירו פרטים
מומחה למשכנתאות ישוב אליכם בהקדם
מאמרים אחרונים
השאירו פרטים ומומחה למשכנתאות ייצור איתכם קשר בהקדם
ייעוץ ראשוני ללא עלות!