תוכן העניינים
תנו ליועץ שלנו לעשות לכם סדר במשכנתא עם שיחת ייעוץ חינם

משכנתא לבניה עצמית

משכנתא לבניה עצמית

אם אתם מתכננים לבנות בית משלכם, בדיוק כמו שאתם רוצים, מדריך זה יבהיר נושאים רבים בכל הקשור למימון המבנה.

כפי שהשם מרמז, משכנתא לבניה עצמית היא הלוואה שאתה לוקח למימון נכס שאתה בונה בעצמך ואינו רכישה מקבלן או מיד שניה ובכך, אתה הוא האחראי על כל נושא הבניה.

בין אם אתה בונה עצמאית בפעם הראשונה או השנייה, תזדקק למימון בכדי להניע את המבנה בשלביו השונים. משכנתאות לבניה עצמית נועדו לתמוך במי שרוצה לבנות בית משלו, שם משכנתא מסורתית לא תהיה מתאימה. כאשר במשכנתא רגילה הבנק יכול להעניק עד 75% מעלות הנכס, במקרה של בניה עצמית, המימון יהיה עד 70%.

באילו דרכים יש לעשות את הבניה העצמית?

בניה עצמית יכולה להיעשות בשתי דרכים. יש את מסלול ה- DIY, שבו אתה עושה את רוב העבודה בעצמך ומשתמש בקבלנים מיומנים כמו אינסטלטורים וחשמלאים במידת הצורך. האלטרנטיבה היא לנהל את התהליך ולהעסיק מהנדס, אדריכל ובעלי מלאכה שונים שעושים את רוב העבודה בשמך, או להעסיק קבלן /מפקח שינהל את כל הפרויקט עבורך.

מה עלינו לתכנן מראש בתהליך כזה?

יש לתכנן את עלויות הבניה היטב ולבחון את שווי הנכס לפני בקשת המשכנתא. ייתכן כי הבנק יעריך את הנכס בשווי נמוך יותר ממה שחשבתם או שימצא כי עברכם הבנקאי הינו בעייתי או במקרה שהשמאי ייתן הערכה נמוכה ממה שחשבתם אז, יתכן ולא תקבלו את האישור על הסכום המבוקש. על כן, מומלץ לבקש אישור עקרוני למשכנתא עצמית מיד לאחר שהתקציב הנדרש ידוע לכם. במידה ומצבכם הכלכלי לא ישתנה, הגיוני שאישור זה יהיה הבסיס לקבלת המשכנתא שלכם.

אילו נתונים עלינו להכין מבעוד מועד?

במידה ואתם מעוניינים לקחת משכנתא עבור הבניה והמגרש, על מנת להתקדם עם בקשת ההלוואה, תצטרכו לספק תוכניות ופירוט עלות הבניה הפוטנציאלית. עליכם לבדוק כמה בית החלומות שלך עשוי להעלות, אך זיכרו להוסיף את עלות המגרש שלך ועלויות שהינן בלתי צפויות מראש לכל נושא שתיתקלו בו (תכנית המימון צריכה להיות מקסימלית על מנת שיהיה קל יותר בבניית המבנה ולא תהיו חסרים במימון). במצב של בקשת משכנתא עצמית לבניה, יש לקבל אישורים והיתרים מהרשות המקומית שבה ממוקם המגרש, אשר מאשרים את תוכניות הבניה שהגשתם. הבנקים לא יתנו לכם את המשכנתא אם הם לא יראו את האישורים הללו בנוסף להסכמים שלכם עם הקבלן המבצע ובעלי המקצוע העיקריים.

מה אחוז המימון ברכישת מגרש?

עבור רכישת המגרש לא יהיה צורך בהצגת תוכניות והיתרי בנייה מכיוון שהמשכנתא ניתנת אך ורק לטובת המגרש ולא עבור הבניה עצמה. את המשכנתא לרכישת המגרש תקבלו בתשלום אחד וניתן יהיה לקחת עד 75% מימון לרוכשים חדשים ועד 70% לרוכשים משדרגים.

מה ההבדל בין משכנתא רגילה למשכנתא לבניה עצמית?

ההבדל העיקרי ממשכנתא רגילה למגורים הוא שאתה מקבל את המשכנתא בשלבים השונים של חלקי הבניה ולא כסכום חד פעמי. זאת על מנת להפחית את הסיכון של הבנק המלווה, להבטיח שהכסף יושקע כמתוכנן, כל קבלן (שלד/ גמרים וכד') יקבל את התשלום המגיע לו בשלב אחר של הבניה על מנת שהכסף לא יגמר כשתהיה רק ​​באמצע הפרויקט. כאשר מסתיים שלב משמעותי בבניה, הבנק שולח שמאי כדי לבדוק אם אכן בוצעה העבודה ורק לאחר מכן הוא יביא לכם את הכסף תמורת העבודה שנעשתה, כלומר, קבלת הכסף נעשית לאחר ביצוע העבודה ולא לפניה.

אחוזי המימון שאושרו לכם יקבעו את הסכום שאותו תקבלו עבור כל שלב, כלומר במידה ואושר לכם מימון של 70% מערך הבניה כולה, תקבלו בכל שלב של תשלום עד 70% מימון מהעלות עליה הצהרתם שעלה השלב. במידה וסך עלות הבניה הכללית הייתה נמוכה יותר מן ההלוואה שקיבלת, תהיה לך אפשרות להשתמש בכספים לשימוש אחר בבית (חשמל, ריהוט וכד')

אני מזמין אתכם לקביעת פגישת ייעוץ משכנתא ראשונית ללא עלות וללא התחייבות כלשהי על מנת שתרכשו ידע והבנה נרחבת יותר על דרכי הפעולה לקראת לקיחת המשכנתא לבניה עצמית. את הפגישה אנו יכולים לקיים בכל שלב, אך רצוי להגיע בשלב מוקדם ככל הניתן על מנת להתאים את המשכנתא לפרויקט שלכם ולבצע אץ לקיחת המשכנתא על הצד הטוב ביותר עבורכם.

 

תנו ליועץ שלנו לעשות לכם סדר במשכנתא עם שיחת ייעוץ חינם
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email
השאירו פרטים
מומחה למשכנתאות ישוב אליכם בהקדם
מאמרים אחרונים
השאירו פרטים ומומחה למשכנתאות ייצור איתכם קשר בהקדם
ייעוץ ראשוני ללא עלות!